Prema pisanju The Guardiana, osmero djece – četiri dječaka i četiri djevojčice – rođeno je korištenjem DNK triju odraslih osoba putem postupka potpomognute oplodnje (IVF).
Ova djeca rođena su majkama koje boluju od mitohondrijske bolesti, često smrtonosnog poremećaja koji se nasljeđuje od majke na dijete. Znanstvenici u Ujedinjenom Kraljevstvu godinama su razvijali metodu poznatu kao mitohondrijska donacija (MDT) kako bi spriječili prijenos ove bolesti na potomstvo.
Postupak započinje standardnim IVF-om: iz majčina jajeta i očevih spermija stvara se embrij, zatim se jezgrina DNK roditelja prenosi u donorski embrij koji je lišen vlastite jezgrine DNK, ali zadržava zdrave mitohondrije. Takav genetski “rekonstruirani” embrij implantira se u maternicu.
U Velikoj Britaniji, koja je 2015. prva legalizirala ovu tehniku, istraživački tim s Newcastle Universityja dobio je regulatorno odobrenje 2017. godine. Prema objavi u New England Journal of Medicine, praćenje zdravlja novorođenčadi pokazalo je da su neka djeca imala blaže poteškoće poput urinarnih infekcija ili trzanja mišića, no nijedno nije pokazalo znakove mitohondrijske bolesti.
Etičke dvojbe i kritike Crkve
Biskup John Sherrington, predvodnik za pitanja života pri Biskupskoj konferenciji Engleske i Walesa, reagirao je još 2023. nakon prve potvrđene MDT trudnoće u UK. “Tehnika podrazumijeva uništenje dvaju ljudskih života kako bi se stvorio treći, što je duboko zabrinjavajuće,” izjavio je biskup. Upozorio je i na “frakturu biološkog roditeljstva” te ulazak u nepoznat svijet genetskog inženjeringa. “Dar života ne može se svesti na tehničku manipulaciju,” naglasio je.
IVF i dalje izaziva rasprave jer rutinski stvara višak embrija koji ostaju zamrznuti ili bivaju uništeni. U SAD-u je zabilježeno na stotine tužbi zbog izgubljenih, uništenih ili pogrešno implantiranih embrija. Zabilježeni su i slučajevi kada je embrij žene ugrađen drugoj pacijentici ili odbačen bez pristanka roditelja.