Zašto je Bog opisan kao Stijena?

Bog je na mnogim mjestima u Bibliji opisan kao Stijena, a osobito u Davidovim psalmima. Zašto je to tako?

Psalam 18 pripisuje se kralju Davidu. Napisan je tijekom Davidovog uspona u životu, kada je bio kralj. David je mnoge godine bio u bijegu od kralja Šaula.

Nakon svoga pomazanja uglavnom je živio u špiljama i u divljini. Mnoštvo ovih događaja opisano je u životnoj priči o Davidu, o čemu čitamo u 2. Samuelovoj 22.

Toliko stvari koje su se dogodile u Davidovom životu teško je za objasniti i teško ih je za odagnati. Njegov život bio je ispunjen opasnostima, prijetnjama, strahom i smrti. Svakako bih mogla razumjeti ako je David mislio kako je teško biti vjeran Bogu. Sigurna sam da bi mnogi od nas imali velikih problema kada bismo vidjeli kao da Božji planovi nikako ne mogu doći do izražaja ili još gore, kao da se nikada neće ni ostvariti.

No, usprkos svim pričama koje čitamo i svim borbama, David je ostao blizak Bogu. Čak i kada bi sagriješio, okrenuo bi se natrag Bogu. Na završetku njegovog života, Bog Davida opisuje kao čovjeka koji je bio po Božjem srcu.

No ovdje u Psalmu 18, nakon što je pobijedio svoje neprijatelje Filistejce, David je započeo sa slavljem. Govori kao pobjednik i daje slavu Bogu.

Već sam pisala o Psalmu 18 i osjećam kako trebam ponovno pisati o tome. Početak Psalma ide ovako:

„Učitelju zbora. Od Jahvina sluge Davida koji Jahvi ispjeva ovu pjesmu u onaj dan kad ga Jahve oslobodi iz ruku neprijatelja i iz ruke Šaulove. On reče:“ (Psalam 18, 1)

Zanimljivo jest da Šaul nije stavljen zajedno s Davidovim neprijateljima. Šaul se ne računa kao neprijatelj. Nije naveden među neprijateljima, nego kao dodatak. Zanimljivo je za primijetiti da nije svatko tko je protiv nas naš neprijatelj.

No, David je ovaj Psalam napisao kao bi pjevao Gospodinu. Bog je bio u središtu Psalma i ciljana publika. Namjera je bila pjevati za izbavljenje, koje je Bog pružio Davidu. Na više mjesta vidimo da ljudi slave Boga zbog izbavljenja. Meni se osobno sviđa ta zamisao iz Biblije: priprost narod slavi Boga i priznaje da je Bog bio njihov izbavitelj tijekom životnih borbi.

Bog je kao “Stijena” opisan oko dvadeset puta u Psalmima

Stih kojeg ćemo danas analizirati jest treći stih, koji kaže:

„Jahve, hridino moja, utvrdo moja spase moj; Bože moj, pećino moja kojoj se utječem, štite moj, snago spasenja moga, utvrdo moja“!

Pitanje koje ćemo danas postaviti glasi: zašto je Bog definiran ili opisan kao ”Stijena” (Hridina)?

Ako čitamo Psalme, vidjet ćemo da je Bog u 150 poglavlja dvadeset puta opisan kao Stijena. Dvije se riječi koriste na hebrejskom, koje opisuju stijenu: Sela i Tsur. Obje riječi imaju slično značenje i opisuju predodžbu velike stijene ili kamene gromade. U osnovi, ove riječi opisuju nešto što je nepomično, što odaje sigurnost i pouzdanost.

Kada opisujemo Boga kao Stijenu, time govorimo da je On utočište i snaga nama, Njegovoj djeci, svome narodu. U Bibliji vidimo mnoga mjesta gdje su se stijene koristile kako bi nekoga čuvale od opasnosti. Benjaminovo pleme četiri je mjeseca bilo sigurno kod Rimona, nakon bitke protiv Gibee. (Suci 20) Mojsije je bio na sigurnom u rascjepu stijene, kada mu se Bog otkrio. (Izlazak 33) Čak je i David proveo određeno vrijeme skrivajući se među stijenama i u špiljama. (1. Samuelova 22-28)

Bog je Stijena koja pruža zaštitu

Na mnogim mjestima u Svetom pismu vidimo da se Stijene koriste za opisivanje nečeg što je sigurno, snažno i pouzdano. Smatram da posljednji dio Psalma 18, stih 2 dodatno objašnjava Davidovo razmišljanje dok on govori sljedeće:

„…u koga se utječem, štit moj i rog spasenja moga, utvrda moja.“

Bog je Davidova Stijena, jer Bog Davidu pruža zaštitu. Ta zaštita dolazi u obliku štita, koji ga štiti od napada i omogućuje njegovom tijelu zaštitu od opasnosti. David pjeva i izjavljuje da bitke, koje je upravo vodio, nije vodio niti ih je pobijedio na temelju vlastite snage, nego zahvaljujući Božjoj zaštiti. David iskazuje čast ondje i kako dolikuje, nepomičnoj Stijeni na kojoj su čvrsto postavljene njegove noge.

Ova zaštita također dolazi u obliku roga spasenja. Rog na životinji služi za zaštitu životinje. No što označava Rog spasenja? U 27. poglavlju knjige Izlaska čitamo o rogovima koji su bili stavljeni na kut žrtvenika. Nakon toga, u 1. Kraljevima 1, 50, ti isti rogovi ponudili su utočište bjeguncu ili strancu, koji bi se držao za njih. Ovi su rogovi značili iskazivanje dobrodošlice za svakoga tko bi ih dotaknuo.

Ponovno vidimo kako Bog otvara mjesto za svakoga, ne samo za Židove, nego i za pripadnike drugih naroda, kako Bog stvara put dobrodošlice i za njih. Bog nas štiti nudeći nam mjesto na kojemu možemo pronaći utočište. Ne trebamo stajati vani i trpjeti napade. Možemo pronaći utočište u kojem možemo uživati zaštitu.  Naravno, živimo u vremenu nakon Isusove smrti i uskrsnuća, što je drugačije vrijeme od onoga u kojem se nalazio David, koji je živio život iščekujući Mesiju. Više se ne trebamo držati za rogove koji su na žrtvenicima, jer je Isus postao, kako je to opisao Zaharija, rog spasenja za svakoga od nas. (Luka 1, 69) Prekrasan je prizor koji pokazuje da je svatko tko prione uz Isusa dobrodošao i siguran i da može biti spašen.

Mudar čovjek gradi kuću na stijeni

Nazvati Boga Stijenom znači da je Bog sve ono što nam treba u životu, jer nas štiti i jer je Bog mjesto čvrstine i sigurnosti, mjesto na kojem možemo pronaći odmor od borbi.

Kao što čitamo u Matejevom Evanđelju 7, stihovi 24-25, Novi zavjet ovaj prizor pomiče dalje:

„Stoga, tko god sluša ove moje riječi i izvršava ih, bit će kao mudar čovjek koji sagradi kuću na stijeni. Zapljušti kiša, navale bujice, puhnu vjetrovi i sruče se na tu kuću, ali ona ne pada. Jer – utemeljena je na stijeni.“

Mudar čovjek svoju kuću gradi na stijeni; u ovom slučaju, Stijena je Bog. Kada čvrsto stojimo na Stijeni, vjetar može puhati, kiša može padati, ali kuća se neće srušiti. Bog je naša zaštita i On će nas čuvati. Nakon što je slijedio Boga i vjerovao Mu u nekim od najtežih razdoblja u njegovom životu, David je spoznao ovu istinu. Kroz mračna vremena, kroz tugu, radost, ljubav i strah. Vjerujem da je David znao da, iako odnosi s drugima mogu doći i proći, Bog je uvijek prisutan s nama, uvijek nas vodi kroz naše bitke i nikada nas neće ostaviti.

Ako ne poznajete Isusa, mogu li vas potaknuti na čitanje Biblije i na stupanje u kontakt s nekime tko vam može reći više o Njemu? Ovo vam obećavam: biti kršćanin nije čarobni trik zbog kojeg će svi vaši problemi nestati. Davidov život je dokaz za to. No čak i u teškim vremenima Bog je prisutan uz nas, kao nepomična, nepokolebljiva Stijena koja će vam pomoći da ostanete stajati  ikada pušu olujni vjetrovi, koja će vas zaštititi od vatrenih strijela koje se obruše na vas. Itekako se isplati stajati na Stijeni i vjerovati da je Bog prisutan s vama, u vašim borbama.

Autorica: Michelle Treacy; Prijevod: Ivan H.; Izvor: Christianity.com

NAJNOVIJE!