Zašto se ne biste trebali tuširati svaki dan?

Zašto se ne biste trebali tuširati svaki dan? Možda zvuči kontraproduktivno, ali tuširanje može biti loše za vašu kožu.

Mnogi se tuširaju barem jednom dnevno, bilo ujutro ili navečer prije spavanja. Ovisno o danu i razini vaše aktivnosti, možete se čak i tuširati dva ili tri puta.

Nema rasprave o važnosti osobne higijene. No, dok se neki ljudi svakodnevno tuširaju, u mnogim slučajevima to ne mora biti dio vaše svakodnevne rutine. Zato neki dermatolozi preporučuju tuširanje samo svaki drugi dan ili dva do tri puta tjedno.

Niste uvjereni da možete preskočiti svakodnevno tuširanje i ostati čisti? Evo što trebate znati o previše tuširanja.

Zašto se ne biste trebali tuširati svaki dan?

“Normalna, zdrava koža sadrži sloj ulja i održava ravnotežu dobrih bakterija drugih mikroorganizama. Ako stalno perete i ribate kožu, uklanjate taj sloj, osobito ako koristite vruću vodu”, navodi Harvard Health.

Kao rezultat toga, vaša koža može postati suha, nadražena ili se može javiti svrbež. Suha i ispucala koža omogućava bakterijama i alergenima da probiju barijeru koju inače tvori taj zaštitni sloj zbog čega se mogu javiti kožne infekcije ili alergijske reakcije.

Naš organizam treba određenu količinu mikroorganizama, prljavštine i drugih čestica kojima smo izloženi u okolišu kako bi mogao izgraditi odgovarajući imunološki odgovor. Zbog toga neki dermatolozi i pedijatri ne preporučuju da se djeca svakodnevno kupaju. Često tuširanje može utjecati na ispravan imunološki odgovor.

Antibakterijski sapun može narušiti vašu ravnotežu

“Antibakterijski sapuni zapravo mogu uništiti normalne bakterije. To narušava ravnotežu mikroorganizama na koži i potiče pojavu ozbiljnijih organizama koji su otporniji na antibiotike”, navodi Harvard Health.

Tuširate se predugo?

Ako se tuširate predugo, vaša koža i kosa mogu postati suhi. Uz to, osobe koje imaju atopijski dermatitis ili izrazito suhu kožu ne bi se trebale tuširati duže od pet minuta, ističe dermatologinja Lauren Ploch.

Vrući tuš može nadražiti kožu

Vruća voda može uništiti prirodna ulja i brže oštetiti kožu. Zbog toga biste se trebali tuširati hladnijom ili vodom srednje temperature. Osim toga, nekim osoba preporučuje se tuširanje hladnom vodom kako bi se potaknula bolja cirkulacija, piše EatThis.

Koliko dugo se trebamo tuširati?
Foto: Pexels

Koliko dugo se trebamo tuširati?

Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), prosječno tuširanje traje osam minuta. Osim toga, ispod tuša ne biste trebali provesti više od 15 minuta.

Dermatologinja Edidiong Kaminska ističe da je preporučeno maksimalno vrijeme tuširanja pet do deset minuta. To je dovoljno vremena za čišćenje i hidrataciju kože bez pretjerivanja. Dodala je da koža treba vodu, ali da ako pretjerujemo s kupanjem, to može ostaviti negativne posljedice.

Ako se tuširate dugo vrućom vodom, to može dehidrirati kožu. Kaminska navodi da tuširanje služi za hidratiziranje i čišćenje kože, ali dugo tuširanje vrućom vodom uklanja prirodna ulja s kože i otvara nam pore. Kako bi koža ostala hidratizirana, Kaminska savjetuje nanošenje hidratantne kreme za tijelo nakon tuširanja na kožu.

Ako niste sigurni koja temperatura najbolje odgovara vašoj koži, preporučuje se tuširanje mlakom vodom. Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, topla voda je bolja za osobe koje imaju psorijazu i ekceme.

I hladni tuševi imaju svoje prednosti, piše Healthline. Primjerice, hladan tuš može ublažiti bolove u mišićima, nadraženu kožu ili vas može razbuditi ujutro. Vrući tuš može ublažiti simptome prehlade ili kašlja.

PROČITAJTE JOŠ:

NAJNOVIJE!