Žena ozdravila od raka 2 godine nakon što joj je rečeno da ne može biti izliječena

Prije dvije godine, Emmi Dimery rečeno je da je njen rak debelog crijeva četvrtog stadija neizlječiv. Danas, Emma (35) je zdrava i bez raka, a za svoj spas zahvaljuje kliničkom ispitivanju koje je bilo njena posljednja nada.

Emmin put započeo je bolovima u trbuhu i abnormalnim nalazima krvi, što je dovelo do kolonoskopije. Liječnici su otkrili tumor veličine softbol loptice i još jedan veličine loptice za golf.

Unatoč operacijama, kemoterapijama, zračenjima i kombiniranim terapijama, rak se proširio, a Emma je dosegla “najnižu točku”. “Bila sam bez opcija, čekajući kliničko ispitivanje”, prisjetila se.

Svjetlo nade

Kada je čula za novo ispitivanje na Sveučilištu u Minnesoti, Emma nije oklijevala. Ispitivanje, predvođeno dr. Emilom Louom, testiralo je eksperimentalnu gensku terapiju nazvanu “sljedećom granicom imunoterapije”, piše Fox News.

Za razliku od uobičajenih imunoterapija koje ciljaju vanjske dijelove stanica, ova je ciljala unutrašnjost stanica, gdje neki elementi sprječavaju imunološki sustav da napadne rak.

U ispitivanju su imune stanice pacijenata uzete, modificirane u laboratoriju pomoću CRISPR-Cas9 tehnologije (“genske škare”) i vraćene u tijelo pacijenata putem infuzije. “Stanice su trenirane da specifično napadnu moj rak”, objasnila je Emma. Proces je bio naporan, s teškim nuspojavama, ali Emma je ostala fokusirana na pozitivno, uz snažnu podršku obitelji i prijatelja.

Foto: Emma Dimery/Fox News

Nevjerojatan uspjeh

Od 12 sudionika, Emma je imala najbolje rezultate. Nakon samo jedne infuzije modificiranih stanica, proglašena je bez raka – ishod koji je dr. Lou nazvao “gotovo nečuvenim” za uznapredovali rak debelog crijeva.

“Vidjeli smo nevjerojatan i neviđen odgovor”, rekao je Lou, nazvavši to “kliničkim potpunim odgovorom”, što se događa u manje od 10% slučajeva.

Danas, dvije godine kasnije, Emma je dobro. “Ispitivanje je djelovalo gotovo odmah, i od tada nemam dokaza o bolesti”, rekla je. Iako izbjegava riječ “izlječenje”, priznaje da je terapija promijenila njen pogled na rak.

Važnost ranog otkrivanja

Emmina priča, predstavljena na godišnjem sastanku Američkog udruženja za istraživanje raka, baca svjetlo na porast raka debelog crijeva kod mladih.

Stručnjaci predviđaju da će do 2030. slučajevi ranog raka debelog crijeva udvostručiti. Dr. Lou naglašava važnost pregleda, uključujući kolonoskopije i testove krvi ili stolice, posebno jer se rak često dijagnosticira u kasnim stadijima.

Emma potiče svijest o bolesti: “Važno je ne paničariti, već biti informiran i povezan s zajednicom.” Njena priča nadahnjuje nadu i naglašava moć medicinskih inovacija u borbi protiv raka. Hvala Bogu na tome!

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!