Još se nisi oženio?

Kako se osjećate kada čujete izraz „još se nisi oženio“?

Neki će se spremno, čak i rado poistovjetiti s oznakom. Već neko vrijeme želite da ste u braku, i ne smeta vam što drugi znaju za vašu želju. Osjećate da vas Bog jednoga dana poziva da budete muž ili žena, iako taj poziv danas nije potvrdan. Vaš život se ne svodi samo na pronalaženje „onog pravog/one prave“, jer ste predali svoj život Isusu, ali biste voljeli dijeliti taj život s nekim i slijediti ga zajedno. Ne znate što će Bog učiniti ili hoćete li se ikada oženiti, ali je jasno da što god (ili tko god) se može dogoditi, za sada se još ništa ne događa.

Drugi će se odmah uvrijediti na isti izraz. Znam jer sam čitao i odgovarao na brojne poruke. Možda čitate ovaj članak kako biste potvrdili svoje krajnje nezadovoljstvo takvim plitkim pogledom na samački život. Zašto bi nas definirala odsutnost braka, pogotovo ako smo djeca živoga Boga, otkupljena po beskonačnoj cijeni, puni božanske sile i obećani su nam vječni život i sreća? Nisam „još uvijek neoženjen“, možda kažete. Savršeno sam sretan kakav jesam – moj raspored, moja karijera, moja služba, moja sloboda.

Često sam na taj način odgovarao, savjetovao i ohrabrivao druge tijekom mojih samačkih godina – „Prestanite me definirati prema činjenici da sam samac!“ No, počela mi se sviđati fraza „još uvijek neoženjen“ barem iz četiri velika razloga.

1. Neki od vas žele biti u braku.

Prvo, mnogi kršćani imaju duboku i trajnu želju za brakom. Njihova srca žude za pronalaskom muža ili žene. To je poziv koji vjeruju da je Bog stavio u njihov život, a ipak još uvijek nerealizirani i nepotvrđeni poziv.

Mnogi od njih pokušavaju pravilno težiti za brakom, a ne naglo uskočiti, pazeći na postavljanje jasnih standarda i granica i oslanjajući se na savjete dobrih prijatelja i savjetnika. Ali ne uspijeva. Datumi koje su postavili ne prolaze dobro ili nitko nikada ne pokazuje nikakav interes.

Drugi se upuštaju u jednu vezu za drugom, privučeni svojim željama za intimnošću i dovode se do seksualne nemoralnosti i žaljenja. Rečeno im je da je želja za brakom dobra, ali nemaju pojma kako poduzeti sljedeći korak, ili kako se nositi sa slomljenošću i usamljenošću svih tih mjeseci, čak i godina. To možda ne opisuje vas, ali opisuje mene, i barem nekoliko vaših kršćanskih prijatelja.

Bez obzira na vašu povijest izlaska, želim oblikovati vaše čekanje i čežnju za brakom sa svime što nam je Isus već dao i obećao, i djelom koji vam je dao u svakoj fazi života, bez obzira na vaš bračni status.

2. Većina vas će se vjenčati.

Drugo, statistički će većina od vas ući u brak. Neki od vas su pozvani cijeli život ostati samci, i lijepo je gledati kako uživate u Kristu i služite drugima kao samac ili samica. Zapanjujuće je da svijet vidi nekoga tko žrtvuje užitak bračne ljubavi i seksualne intimnosti za cjeloživotnu samačku predanost Bogu i polaže svoj život kako bi druge doveo k njemu. Ali većina vas će se oženiti, čak i ako to danas nije na radarskom ili prioritetnom popisu.

Ako se nastavljaju trendovi posljednjih par stotina godina, prosječni vjernik će se oženiti u neko doba u svom životu. Stoga, čini se prikladnim razgovarati s većinom vjernika u njihovim dvadesetim ili tridesetim godinama jer bi jednog dana mogli biti oženjeni. Ne bi nas trebala okupirati ta stvarnost; naš bračni status ne definira naš napredak ili zadovoljstvo. Nećemo davati sve od sebe u traganju za brakom. Međutim, trebamo se pripremati kako bismo bili spremni i vjerni ukoliko nas Bog pozove da volimo i služimo mužu ili ženi.

3. Neki od vas su odustali od braka.

Drugi nisu sigurni. Još uvijek ste skeptični i uvrijeđeni. Ironično, to je još jedan razlog zbog kojeg mi se svidjela fraza „još uvijek neoženjen“. Sve više i više mladih, barem u Americi, danas su razočarani i pesimistični u vezi braka.

Siguran sam da tome ima nekoliko čimbenika. Bol razvoda može biti najveći. Sve manje sinova i kćeri vide kako njihovi očevi i majke ispunjavaju zavjete i ustraju u ljubavi. Drugo, većina nas je kao djeca iz prve ruke okusila razvod, ili smo gledali kako naši prijatelji pate zbog toga. Zašto bih mislio da će moj brak preživjeti? Zašto bih se podvrgnuo takvoj žalosti i boli?

Ali Bog nam daje nadu. On je taj koji spaja muškarca i ženu, i on može sačuvati njihovo jedinstvo i učiniti ga da sazrije. S Bogom, ponovno možete vjerovati u brak. Jedna od najradikalnijih i protukulturalnih stvari koje danas možemo učiniti i pokazati svoju vjeru u Isusa jest da se oženimo s nekim i ostanemo im vjerni, i to samo njima, dok ne umremo.

4. Svaki kršćanin će se oženiti.

Na kraju, na ovoj strani neba, svi smo „još uvijek neoženjeni“ u najvažnijem smislu. Svaki dan vjenčanja u ovom dobu ukazuje na budući dan vjenčanja, kada ćemo biti vraćeni zauvijek našem Spasitelju i Kralju. U onaj dan pjevat ćemo: „Radujmo se i kličimo i slavu mu dajmo! Jer dođe svadba Jaganjčeva i žena se njegova pripravi!“ (Otkrivenje 19,7). Bog je svaki brak učinio filmskom najavom braka koji dolazi – braka kojeg će svatko tko vjeruje u Isusa uživati jednoga dana i zauvijek.

Način na koji ljubimo muža ili ženu, iako ih ljubimo nesavršeno, govori svijetu o vrsti ljubavi koju Bog ima za nas – a ipak se ništa ne može usporediti s pravom stvari: vječnošću mira, radošću i životom kojeg je otkupio naš Zaručnik na križu. Jednog dana ćemo ga susresti licem u lice. Bit će to najveće obiteljsko okupljanje svih vremena – vjenčanje za okončanje svih vjenčanja – kad nas Bog primi širom otvorenih ruku, unatoč svoj našoj slomljenosti, koja je postala predivna zbog Isusove krvi.

U Kristu ćemo svi biti u braku i taj će budući brak oblikovati svaku drugu želju i čežnju u ovom životu – osobito našu želju za brakom.

Mobiliziranje „još neoženjenih“

Biti „još neoženjen“ ne znači prebivati na negativnosti. Ako ste u Kristu, nikad se više ne definirate po onome što niste. Imate previše toga u njemu da se obeshrabrite time što nemate nešto drugo – čak i ono što je važno u ovom životu kao što su posao, supružnik ili djeca. Ono što ispunjava naše živote i čini nas sretnima ovdje jednostavno su zrnca pijeska u usporedbi s beskrajnim plažama poznavanja Krista.

Uostalom, upravo je neoženjeni muškarac rekao: „Štoviše, i sve smatram da je gubitak zbog onog najvećeg — spoznaje Krista Isusa, Gospodina mojega, radi kojega sve izgubih i smatram da je smeće, da Krista zadobijem i u njemu se nađem — ne svojom pravednošću, onom od Zakona, nego onom po vjeri u Krista, pravednošću od Boga, na vjeri utemeljenoj“ (Filipljanima 3,8-9).

I biti još uvijek neoženjen ne znači čekati tiho u kutu svijeta kako bi nam Bog dao supružnika. Radi se o vašoj mobilizaciji – rastućoj generaciji i pokretanju samaca, muškaraca i žena – dalje od srama, sebičnosti i samosažaljenja u dublju razinu ljubavi prema Kristu i dosljednijem i kreativnijem služenju drugima.

Izvor: Desiringgod.org; Prijevod: Vesna L.; Prevedeno i objavljeno uz dopuštenje portala Desiringgod.org koje vrijedi samo za Novizivot.net.

PROČITAJTE JOŠ:

NAJNOVIJE!