5 koraka kako zaustaviti obeshrabrenost

Kako zaustaviti obeshrabrenost prije nego što ona zaustavi vas uživate u odnosu s Bogom? Donosimo u nastavku.

Obeshrabrenost i razočaranje normalne su emocije koje svi doživljavamo čak i kao kršćani, ali važno je znati kako se pobrinuti da nas te iscrpljujuće emocije ne potresu.

Job je bio obeshrabren sa svojom ženom i prijateljima. Nisu razumjeli. Usred njegove patnje i preispitivanja Boga, pokušali su biti od pomoći, ali su okrivili Joba za njegove nevolje. I mi se možemo osjećati iznevjerenim od strane naših prijatelja i obitelji. Ne razumiju kroz što prolazimo ili nam ne nude pomoć kako bismo mi željeli. Naše se razočaranje može pretvoriti u obeshrabrenje.

Ilija je postao obeshrabren životnim okolnostima. Unatoč našim ustrajnim i gorljivim molitvama, stvari ne ispadnu onako kako smo se nadali. Ilija se nadao da će se nakon svih čuda koja su Izraelci vidjeli na brdu Karmel, kralj Ahab i Jezabela pokajati i staviti Boga na prvo mjesto, ali nisu. Oboje su bili tvrdoglavi i tvrda srca kao i uvijek, a Ilija se osjećao obeshrabreno, iscrpljeno i govorio je sebi da je cijela njegova služba uzalud (1. Kraljevima 19).

5 koraka kako zaustaviti obeshrabrenost

Obeshrabrenost se događa i najjačim i najboljim ljudima. U nastavku je pet koraka koje možete poduzeti kada počnete osjećati kako vas progoni crni oblak obeshrabrenja.

1. Budite iskreni

Ne koristi vam pretvaranje da ne osjećate ono što osjećate. Ne možete nešto poduzeti protiv negativnog osjećaja dok ga prvo ne priznate. Snažan kršćanin nije netko tko nikada ne doživljava negativne osjećaje. To je netko tko je naučio što učiniti s njima kada ih ima.

PROČITAJTE: Zašto negativne osjećaje ne trebate zadržavati u sebi?

2. Pazite na svoje tijelo

Ako vaše tijelo ne radi, vaš um, emocije i volja također su oslabljeni. Sviđa mi se kako se Bog prvo pobrinuo za Ilijino tijelo – prije nego što je providio gavrane da ga hrane. Ponekad nas životne okolnosti iscrpljuju i moramo pritisnuti pauzu, prestati raditi i jednostavno se odmoriti i osvježiti.

3. Obratite pozornost na svoj misaoni život

Svi pokušavamo shvatiti stvari koje nam se događaju u životu. Pokušavamo dokučiti zašto se događaju i što to sve znači. Ključno je da obratimo pozornost na to koje stvari govorimo o sebi, o drugima, o Bogu ili određenoj situaciji, te jesu li one zapravo istinite ili ne. Na primjer, ako pogledate što je Ilija govorio samom sebi nakon što se obeshrabrio, puno toga nije bilo istinito, ali zato što je tako mislio, to je povećalo njegovu bijedu (pročitajte 1. Kraljevima 19) .

4. Trudite se “vidjeti” život kroz dvije leće u isto vrijeme

Kada nas apostol Pavao savjetuje da se preobrazimo obnovom našeg uma (Rimljanima 12, 2), govori nam da naš um treba biti uvježban da razmišlja drugačije nego što smo to činili u prošlosti. Dio ovog treninga je naučiti vidjeti i vremenito (život je težak) i vječno (Bog ovdje ima svrhu) u isto vrijeme.

Pavao iskreno govori o svojoj zemaljskoj boli kada kaže da je teško pritisnut sa svih strana, zbunjen, progonjen i poražen. Ipak, nije postao slomljen, očajan, napušten ili uništen. Zašto? Pavao nikada nije umanjivao vremenitu bol, ali obeshrabrenje nije pobijedilo jer je znao da su Božje namjere na djelu (vidi Filipljanima 1, 12-14 za još jedan primjer).

5. Približite se Bogu

Istina je da je život težak, ljudi nas razočaraju i povrijede, a mi ne razumijemo uvijek Boga ili njegove putove. Najbolji način da otjerate negativan osjećaj je pomoću drugog osjećaja. Biblija nas uči: “U svemu zahvaljujte jer to je volja Božja” (1. Solunjanima 5, 18). Zahvalnost je moćan alat za obeshrabrenje. Možda ne možemo zahvaliti Bogu za tešku situaciju u kojoj se nalazimo, ali možemo uvijek naći stvari na kojima možemo biti zahvalni usred nje.

NAJNOVIJE!