5 stvari koje dokument Katoličke Crkve o istospolnim blagoslovima kaže (i ne kaže)

U otvaranju bez presedana Katoličke crkve prema LGBTQ osobama, vatikanski Dikasterij za nauk vjere odobrio je u ponedjeljak blagoslov istospolnih parova u dokumentu pod naslovom “Fiducia Suppicans” ili “Tražim povjerenje”.

Papa Franjo je službeno odobrio dokument, koji se službeno naziva deklaracija — izraz koji označava da njegov sadržaj ima doktrinalnu važnost i da je napisan u dogovoru sa stručnjacima i teolozima.

Ali dokument, kao i mnogi Franjo’ izjave o temama u kojima se doktrina sukobljava s pitanjima kulturnog rata, štiti svoj naizgled progresivni skok naprijed uvjeravanjima da se zapravo ništa nije promijenilo, piše Christian Today.

Jasno je da homoseksualne parove, ali i one koji žive izvan tradicionalnog shvaćanja braka u katoličkoj vjeri — “parovi u neregularnim situacijama” — sada može blagosloviti svećenik. Ali postoji nekoliko upozorenja. Evo nekoliko glavnih zaključaka iz povijesnog dokumenta:

Doktrina o braku i homoseksualnosti nije se promijenila

U deklaraciji se na nekoliko točaka navodi da blagoslov neregularnih ili istospolnih parova ne predstavlja vjenčanje i da ne ‘ništa legitimira’. Sve molitve koje bi mogle stvoriti zabunu po tom pitanju, kaže se, “nedopustive su”. Smisao blagoslova, navodi se u dokumentu, jest zazvati Duha Svetoga da posreduje u pomaganju pojedincima da žive vjernije i u milosti, a ne da odobri samu zajednicu.

Također ponovno potvrđuje da je brak “ekskluzivna, stabilna i neraskidiva zajednica između muškarca i žene, prirodno otvorena za generaciju djece”, i samo u braku “seksualni odnosi nalaze svoj prirodni, pravi i potpuno ljudski smisao. Doktrina Crkve po ovom pitanju ostaje čvrsta.”

Blagoslovi istospolnih osoba ne smiju se ritualizirati

Kako bi se izbjegla zabuna među vjernicima, Vatikanski odjel za doktrinu je naveo da se blagoslovi trebaju obavljati “spontano” a ne iz Knjige Blagoslova, zbirke liturgijskih molitvi za razne prigode i osobe, osobito za događaje u središtu župnog života.

Niti mogu postojati određene molitve utvrđene u svrhu ovih blagoslova. Njih “crkvene vlasti ne bi trebale obredno određivati ​​kako bi se izbjegla zabuna s blagoslovom koji pripada sakramentu ženidbe”, stoji u dokumentu.

“U kratkoj molitvi koja prethodi ovom spontanom blagoslovu, zaređeni svećenik mogao je zamoliti pojedince da imaju mir, zdravlje, duh strpljivosti, dijaloga i uzajamne pomoći — ali također i Božju svjetlost i snagu kako bi mogli ispuniti njegova volja potpuno”, stoji u dokumentu.

Blagoslovi nisu dio građanske zajednice

Blagoslov se ne može obavljati istodobno ili u vezi s građanskom zajednicom, stoji u dokumentu. Umjesto toga, dokument predlaže da se blagoslov provodi “u drugim kontekstima, kao što je posjet svetištu, susret sa svećenikom, molitva izmoljena u grupi ili tijekom hodočašća”.

Neka bude jednostavno

Kako bi se osiguralo da blagoslov ne poprimi izgled sakramenta, blagoslovi ne smiju postati spektakl, upozorava se u dokumentu, “niti se mogu izvoditi odjećom, gestama ili riječima koje su prikladne za vjenčanje”.

Svećenik ne smije regrutirati parove za blagoslov

Dok neki svećenici možda žude udijeliti ovaj blagoslov homoseksualnim parovima u svojoj župi, dokument navodi da parovi sami to moraju tražiti. “Iz tog razloga, ne treba niti osigurati niti promicati ritual za blagoslov parova u neregularnoj situaciji,” stoji u dokumentu.

“Istodobno, ne treba sprječavati ili zabranjivati ​​blizinu Crkve ljudima u svakoj situaciji u kojoj oni mogu tražiti Božju pomoć jednostavnim blagoslovom”, piše u dokumentu.

NAJNOVIJE!