Ana je moja kćer i moja unuka: Glumica ispunila posljednju želju svog sina

Španjolska glumica izazvala je kontroverzu nakon što je upotrijebila surogat majku kako bi ispunila, kako kaže, posljednju želju svog mrtvog sina: imati dijete.

Ana Obregon najavila je porod na naslovnici Hola! časopisu objavljenom ranije u travnju, u kojem je detaljno opisala kako je koristila uzorke sperme sina Alesa, koji je 2020. umro od raka u dobi od 27 godina, kako bi oplodila surogat majku.

Obregon, 68-godišnjakinja iz društva koja je udana za talijanskog aristokrata Alessandra Lecchia, dugo je bila glumica na španjolskoj televiziji.

Priča je pokrenula i pravnu i etičku raspravu u Španjolskoj, gdje je surogat majčinstvo ilegalno i gdje se uzorci sperme mogu koristiti samo za oplodnju partnera udovice unutar 12 mjeseci od smrti donora uz njihovo izričito dopuštenje.

Obregon je rekla za časopis Hola! da je ta beba Ana Sandra Lequio Obregon rođena 20. ožujka u Miamiju i imat će američku putovnicu. Bit će registrirana u španjolskom konzulatu u Miamiju prije nego što odleti kući u Španjolsku, dodala je.

Neki su se pitali treba li Obregon moći u zemlju donijeti bebu rođenu metodom koja je prema španjolskom zakonu nezakonita. Međutim, glumica kaže da ima dokumente koji dokazuju da je zakonski priznata kao majka bebe u Sjedinjenim Državama, te da je posvajanje djeteta rođenog u inozemstvu legalno u Španjolskoj.

Foto: Instagram

Oblik nasilja nad ženama

Dok neki stručnjaci kažu da je zakonitost situacije nejasna, mnogi pravni komentatori kažu da je malo vjerojatno da će se suočiti sa pravnim problemima nakon povratka kući. Međutim, slučaj je također pokrenuo moralna pitanja o surogat majčinstvu. Španjolski zakon ovu praksu smatra “oblikom nasilja nad ženama”.

Drugi su doveli u pitanje Obregoninu tvrdnju da je ispunjavala samrtnu želju svog sina.

„Čini mi se upitnim da je želja pokojnika bila da se njegova spe**a koristi za oplodnju jajne stanice u tijelu žene u drugoj zemlji“, rekao je profesor filozofije Gonzalo Velasko u intervjuu za radio stanicu Cadena Ser.

“Čini se prilično zamršenim”, dodao je, uspoređujući razvoj s pričom horor autora Stephena Kinga ili melodramatičnog španjolskog redatelja Pedra Almodovara.

Je li surogatno majčinstvo grijeh?

Veronika Fumanal, predsjednica Španjolske udruge za političku komunikaciju (ACOP), rekla je da ju je objava potaknula na razmišljanje o distopijskoj TV seriji Black Mirror.

„Kupila je sebi unuku spe**om mrtvog sina“, rekla je Fumanal u intervjuu za Cadena Ser, koji je doveo u pitanje način na koji je Obregon objavila rođenje bebe.

Obregon je pokušao umanjiti kontroverzu, nazvavši raspravu u Španjolskoj “apsurdnom” jer je surogat majčinstvo legalno u mnogim zemljama diljem svijeta. Španjolska je jedna od mnogih zemalja u kojima je surogat majčinstvo nezakonito, a u drugim zemljama, poput Ujedinjenog Kraljevstva, surogat majčinstvo je legalno, ali ograničeno.

Otkrila je i kako se beba Ana uklapa u njezinu obitelj.

“Ova djevojčica nije moja kći, već moja unuka”, rekla je za časopis “Ona je Alesova kći i kad poraste reći ću joj da joj je otac bio junak. Obregon je rekla da je Ales oduvijek želio veliku obitelj, te nije isključio mogućnost ponavljanja procesa kako bi Ana dobila brata ili sestru. Ali sljedeće na dnevnom redu je izdavanje knjige o surogat majčinstvu, koja bi trebala biti objavljena 19. travnja.

NAJNOVIJE!