Papa Lav XIV. i armenski patrijarh žele kršćansko jedinstvo

Armenski kršćani jedna su od najstarijih i najprogonjenijih vjerskih zajednica na Bliskom istoku. Papa Lav XIV. sastao se s njima tijekom svog posjeta Turskoj i pozvao na jedinstvo kršćana.

Posjet pape Lava XIV. armenskom apostolskom patrijarhu u Istanbulu završio je u nedjelju ujutro potvrdom jedinstva kršćanskih crkava. U pozdravu patrijarhu Sahagu II., papa je u armenskoj katedrali u Istanbulu rekao da kršćani moraju crpiti iz “zajedničke apostolske vjere kako bi obnovili jedinstvo koje je postojalo u prvim stoljećima između Rimske crkve i drevnih orijentalnih crkava”.

Jedinstvo se može postići i nadahnućem rane Crkve

Na taj se način može uspostaviti crkveno zajedništvo “koje ne znači apsorpciju ili dominaciju, već razmjenu onih darova koje su naše Crkve primile od Duha Svetoga na slavu Boga Oca i za izgradnju Tijela Kristova”, rekao je Papa.

“Jedinstvo je moguće.”

Ranije je patrijarh Sahag naglasio da je “jedinstvo bitno”. Zajednička vjera u Krista nadilazi “naciju, etničku pripadnost i vrijeme”. Patrijarh je izrazio duboku zahvalnost papama koji su, od Benedikta XV. (1914.-1922.), stajali uz armenske kršćane. Nakon masakra nad Armencima u Osmanskom Carstvu, papa je u to vrijeme zagovarao progonjene kršćane tamo, piše Kathpress.

Patrijarh je naglasio da, s obzirom na patnju kršćana diljem Bliskog istoka, jedinstvo među njima postaje ključno. Posljednjih desetljeća odnosi među Crkvama dosegli su dubinu koja je nekada bila teško zamisliva. U tom kontekstu, posjet pape Lava XIV. Istanbulu pokazao je svijetu “da je kršćansko jedinstvo moguće jer je to Božja volja”.

1 KOMENTAR

1 Komentar
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
Dražen Kovačević
2 dani prije

Je li to poziv na kompromis sa svetim pismom , i da mnoga idolopoklonstva ostaju kao da ih nema. Jesmo li se spremni odreći nebiblijskog nauka. Čisto sumnjam , ekumena je bojim se samo još jedan pokušaj da zatvaramo oči pred istinom Božje riječi. Kao što piše u Luki (11.27-28) .
Dok je Isus ovako govorio, javila se neka žena iz gomile i rekla mu: »Blagoslovljena utroba majke koja te nosila i prsa koja su te dojila!«
 A on joj je odvratio: »Blagoslovljeniji su oni koji slušaju Božje učenje i izvršavaju ga!«

Netko bi slijedio ovu ženu a netko nauk o kojem govori Gospodin.

Last edited 2 dani prije by Dražen Kovačević

NAJNOVIJE!

NE PROPUSTITE!