U Iranu uhićeno 43 kršćana: U zatvoru nemaju vode ni hrane

Prema izvješću organizacije za zaštitu vjerskih sloboda Article 18, u Iranu je od 25. lipnja, kada je stupilo na snagu primirje s Izraelom, uhićeno 43 kršćana u 21 gradu.

Iako iranske vlasti nisu službeno objavile razloge za uhićenja, dio slučajeva povezan je s posjedovanjem Biblija, dok su ostali povezani s novim prijedlogom zakona koji predviđa stroge kazne za navodnu suradnju s „neprijateljskim državama“ poput SAD-a ili Izraela.

Article 18 navodi da se takvi zakoni često zloupotrebljavaju protiv kršćanskih obraćenika, koji su nerijetko proglašeni „cionistima“ ili pripadnicima „devijantnih sekti“, umjesto da budu priznati kao legitimni kršćani. Sudski dokumenti iz prošlosti pokazuju da neki iranski suci evanđeosko kršćanstvo smatraju prijetnjom islamskim vrijednostima i nacionalnoj sigurnosti.

Ranije ovog mjeseca, stručnjaci UN-a za ljudska prava izrazili su zabrinutost zbog izvješća prema kojima iranske vlasti iskorištavaju postkonfliktne periode za gušenje neslaganja i jačanje represije. Državni mediji, prema tim izvješćima, označavaju cijele zajednice, uključujući i kršćane, kao „izdajnike“ i koriste pogrdne izraze poput „prljavi štakori“.

Zatvorenici nemaju pristup čistoj vodi i gladuju

Situacija u teheranskom zatvoru Evin dodatno se pogoršala nakon nedavnog zračnog napada. Najmanje jedanaest zatvorenih kršćana prebačeno je na nepoznate lokacije, što izaziva strah od prisilnih nestanaka.

Među njima je i 43-godišnja kršćanska obraćenica Aida Najaflou, koja u nedavnom snimljenom svjedočanstvu opisuje teške uvjete u Qarchak zatvoru, gdje zatvorenice nemaju pristup čistoj vodi, dovoljnoj hrani i osnovnoj higijeni.

Aida se suočava s optužbama za „propagandu protiv Islamske Republike“ i „zavjeru“ zbog molitve, krštenja drugih osoba i dijeljenja kršćanskih sadržaja na internetu. Biblija je navedena u optužnici kao „zabranjena knjiga“. Dio optužbi odnosi se i na njezinu podršku pokretu „Žena, život, sloboda“ te kritike političkih figura na društvenim mrežama.

Iran se trenutno nalazi na devetom mjestu Open Doors liste zemalja s najvećom represijom nad kršćanima za 2025. godinu.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE!

NE PROPUSTITE!