Mnogi su pogrešno shvatili kako nam Bog oprašta naše grijehe. Moraju li vjernici stalno tražiti oprost za svoje grijehe?
Za kršćanina je važno znati i razumjeti da su mu svi grijesi oprošteni, nakon što dovede svoju zaraženu dušu Isusu i primi Njegovo spasenje. Od toga trenutka su mu oprošteni svi grijesi prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Znači li to da vjernik ne mora više moliti Boga za oprost kada sagriješi?
Moraju li vjernici stalno tražiti oprost za svoje grijehe?
Jer i mi nekoć bijasmo nerazumni, nepokorni, lutalice, robovi raznih požuda i naslada, živjeli smo u zlu i zavisti, odvratni bili, mrzili jedni druge. Ali kad se pojavila dobrostivost i čovjekoljublje Spasitelja našega, Boga, on nas spasi ne po djelima što ih u pravednosti mi učinismo, nego po svojem milosrđu: kupelji novoga rođenja i obnavljanja po Duhu Svetom koga bogato izli na nas po Isusu Kristu, Spasitelju našemu, da opravdani njegovom milošću budemo, po nadi, baštinici života vječnoga. (Titu 3, 3-7)
Isus nas je opravdao jednom zauvijek ne na temelju naših djela, nego njegovih. Na križu je umro za naše grijehe te svojim uskrsnućem pobijedio grijeh, smrt i đavla.
Ono što je učinio za nas daje nam mogućnost da budemo proglašeni nevinima pred pravednim Sucem svega stvorenoga.
Opravdani dakle vjerom, u miru smo s Bogom po Gospodinu našem Isusu Kristu. (Rimljanima 5, 8)
Dakle, ako smo spašeni i potpuno nam je oprošteno, postoji li nešto što trebamo učiniti u vezi s grijesima koje počinimo? Da!
Jednom dobivamo vječno spasenje. Baš kao što se dijete rađa samo jednom, mi se ponovno rađamo jednom po Duhu Božjem i postajemo članovi Božje obitelji. Kao što beba sazrijeva i raste, tako i mi trebamo rasti u našim kršćanskim životima. Iako smo kroz Isusa postali čisti i pravedni, On treba promijeniti naše navike, misli i ponašanja. Za preobrazbu je potrebno vrijeme.
PROČITAJTE: 4 molitve za oprost grijeha – za sebe i za druge
Na našem putu da postanemo sličniji našem Spasitelju, činimo puno grešaka. Neki se grijesi brzo ostave, dok su drugi dublje ukorijenjeni.
Svaki put kada sagriješimo, to ražalosti Boga i narušava naš odnos s Njim. Tu dolazi traženje oproštenja.
Ako priznamo grijehe svoje, vjeran je on i pravedan: otpustit će nam grijehe i očistiti nas od svake nepravde. (1. Ivanova 1, 9)
Bog nam uvijek želi oprostiti i očisti nas Kristovom krvi te obnoviti naš odnos.
Kako biste lakše razumjeli, razmislite o odnosu u kojem je počinjena nepravda – nešto što ste učinili ili nešto što je netko učinio vama. Je li to zaoštrilo odnos? Zajedništvo je oslabljeno ili prekinuto, razgovor je otežan ili zaustavljen. Povjerenje je upitno … ali kada se traži i daje oprost, odnos se može obnoviti.
Kada priznajemo svoje grijehe i tražimo oprost, činimo dvije stvari: slažemo se s Bogom da smo zabrljali i da nam je potrebna pravednost koju On jedini može pružiti, i podsjećamo se na Božju nevjerojatnu ljubav i dovršeno Isusovo djelo.
Što nas sprječava da tražimo oprost?
Ono što nas sprječava da tražimo oprost je ponos, strah i sram. Ali, postoje divna obećanja …
Ponizite se dakle pod snažnom rukom Božjom da vas uzvisi u pravo vrijeme. (1. Petrova 5, 6)
“Jer ću biti milostiv nepravdama njihovim, i grijeha njihovih neću više spominjati!” (Hebrejima 8, 12)
PROČITAJTE: Što znači da je Isus “žrtva pomirnica”?
Nikakve dakle sada osude onima koji su u Kristu Isusu! Ta zakon Duha života u Kristu Isusu oslobodi me zakona grijeha i smrti. (Rimljanima 8, 1-2)
Pristupajmo dakle smjelo Prijestolju milosti da primimo milosrđe i milost nađemo za pomoć u pravi čas! (Hebrejima 4, 16)
Kada znamo i razumijemo da nam je Bog već oprostio, nastavit ćemo Ga moliti za oprost s vjerom da će nam ga dati.