6 stvari koje svaka osoba treba znati prije posvajanja

Majka, Sarah Leopold, odlučila je podijeliti savjete o tome što svaka osoba treba znati prije nego se odluči na posvajanje. 

Ona je napustila svoj posao profesorice nakon što je sa suprugom posvojila njihovog sina te je započela treniranje da postane posvojiteljica. 

Radila je kao profesorica preko deset godina i voljela je taj posao, ali se ipak odlučila napustiti ga za karijeru koja je mnogima bila nepoznata. Iskustvo je bio glavni razlog.

Nakon posvajanja Sarah je shvatila da je bila jako spremna posvojiti dijete, ali da je bila loše pripremljena za proces i sve što zahtjeva donošenje djeteta iz druge obitelji u svoju. 

Bila je šokirana manjkom potpore koju je biološka majka njezinog sina primala tijekom trudnoće, za vrijeme poroda i poslije poroda. 

Zbog toga je Sarah odlučila da želi educirati druge obitelji koje možda žele posvojiti dijete u vezi svega onoga što posvajanje zahtjeva. Ujedno je željela da posvojena djeca kao njezin sin i njegova obitelj prime bolju potporu.

Osobe koje posvoje dijete često nisu dovoljno dobro pripremljene za putovanje koje ih čeka, a koje uključuje više od samog djeteta i brige za dijete. 

Osim samog posvojenja, potreban je cijeli proces kroz koji posvojiteljska obitelj treba proći da uopće bude odobrena za posvojenje djeteta. No, ona je shvatila da te edukacije i informacije nisu dovoljne. Posvajanje uključuje cjeloživotnu podršku, emocionalnu i fizičku te često uključuje cjeloživotnu vezu s biološkom obitelji posvojenog djeteta. 

Ova je majka zbog svega toga odlučila dati smjernice i savjete svim drugim potencijalnim posvojiteljima u vezi posvojenja djeteta, a mi danas donosimo 6 tih smjernica.

1. Trauma kod posvajanja postoji čak i kod djece posvojene nakon samog rođenja

Roditelji očekuju da će njihovo dijete imati nekakve traume i dodatne emocionalne potrebe ako su stariji ili ako su iskusili udomiteljstvo. No, kada određene obitelji posvoje bebu koja je tek rođena ili je stara samo nekoliko mjeseci, oni ne znaju da i ta djeca dolaze sa svojim teretom. 

Ideja da dijete, ako je dovoljno mlado, neće imati nikakvu traumu zbog posvojenja jer će odrastati u dobroj i stabilnoj obitelji, potpuno je pogrešna. Trauma posvojenja je stvarna te čak i novorođene bebe mogu osjećati bol gubitka kada ih se odvoji od njihovih bioloških majki. Sve obitelji koje posvajaju trebaju biti spremne pružiti podršku svom djetetu i pružiti mu sredstva za nošenje s traumom dok rastu, bez obzira na to koliko je stabilan njihov dom i koliko ljubavi primaju.

Posvajanje
Foto: Unsplash

VIDI OVO: Posvojila je 13 kćeri prije nego se udala, a onda ih je upoznala s ”tatom’

2. Otvoreno posvajanje postalo je norma – i to dobra norma

Bez obzira na traumu posvojenja, obitelji koje posvajaju mogu učiniti mnogo toga da pomognu svojoj posvojenoj djeci. Nedavno se naglasak sve više stavlja na otvorena posvojenja u kojima postoji određeni kontakt s djetetovom biološkom obitelji. Taj kontakt može biti limitiran (slanje poruka o djetetu, pisma i sl.) kroz agenciju za posvajanje ili može značiti da će obje obitelji provoditi vikende, rođendane i odmore zajedno.

Mnoge obitelji započinju posvajanje u nadi da neće imati kontakt s biološkom obitelji djeteta. No, mnoga su istraživanja pokazala da otvorena posvojenja mogu biti jako korisna djeci, posebno kada su posvojiteljske obitelji otvorene za komunikaciju i suradnju s biološkim roditeljima.

3. Za posvajanje trebaju tri osobe, a dijete je najvažnije

Kada je riječ o posvajanju, posvojena djeca trebaju biti na vrhu, a tek onda dolaze obitelji. Njihove potrebe su najvažnije. To znači da je dobro upoznati se s drugom posvojenom djecom prije nego dovedete kući svoje posvojeno dijete. Jako je važno dati priliku posvojenoj djeci da ispričaju svoju priču o posvojenju i da daju svoje mišljenje. I vi vašem djetetu trebate reći sve o njegovom posvojenju, kada za to dođe vrijeme i na pravilan način.

Dijete nikada ne bi trebalo točno znati kada im je rečeno da su posvojeni. Djetetu treba što ranije reći da je posvojeno i dati mu priliku da se na to privikne. Zbog toga ćete morati ostaviti svoje nesigurnosti po strani i ohrabriti svoje dijete da istražuje svoj identitet posvojenog djeteta.

VIDI OVO: Iskrena ispovijest jedne udomiteljice: Ovo je razlog zbog kojeg udomljavam djecu

4. Trebate pokušati razumjeti etičke implikacije posvojenja 

Kada počnete proces posvojenja, možda ćete početi razmišljati o njegovoj etičnosti. Na žalost, u mnogim državama posvajanje je posao kao i svaki drugi i služi zarađivanju novca. Zbog toga osobe koje se bave posvajanjem često imaju svoje ciljeve koji možda nisu u skladu s potrebama roditelja i djece. Možda će vam biti cilj pronaći odvjetnika ili agenciju za posvojenje koja je najjeftinija ili nekoga tko vam najbrže može dati dijete, no pokušajte se suzdržati. Ti faktori jesu važni, ali nisu najvažniji. 

Posvojenjem vi ulazite u doživotnu vezu s vašim djetetom i s članovima njegove biološke obitelji. Zbog toga je jako važno da djetetova majka primi najbolju brigu tijekom, za vrijeme i poslije trudnoće. To znači da ćete morati malo bolje kopati i osigurati da ste se okružili pravim ljudima koji etički djeluju i koji imaju iste ciljeve kao i vi.

5. Broj privatnih posvojenja je znatno smanjen i to je dobra stvar 

Ako možda želite posvojiti, vjerojatno ste naišli na informaciju da je broj privatnih i međunarodnih posvojenja znatno opao. Razlozi su komplicirani, a uključuju pravne restrukcije i društvenu podršku zbog pandemije. To ujedno znači da je manje djece na listama za posvojenje što je dobra stvar jer to znači da su sa svojim biološkim obiteljima. 

No, to ujedno znači da je produljeno vrijeme čekanja na posvajanje što mnogim obiteljima koje žele posvojiti znači zatvaranje vrata pred nosom. Obitelji koje ne mogu privatno posvojiti mogu razmisliti o posvajanju djece iz udomiteljskih obitelji. Uvijek postoji način, samo ga treba pronaći.

6. Trebate biti snažni i voljni prihvatiti mišljenja drugih

Mnogi imaju negativne konotacije kada se spomene posvajanje, a dosta mišljenja imaju svoje opravdanje. Ako očekujete da ćete čuti da ste divna osoba koja je tako nesebično dala nekom djetetu dom i odlučila ga odgajati kao svoje dijete, onda ćete se jako iznenaditi. Ponekad se neke obitelji osjećaju „pozvane“ da posvoje dijete, ali taj jezik možda može biti uvredljiv djeci ili biološkim obiteljima te djece.

Budite spremni razmotriti i tuđa stajališta i mišljenja prije nego se odlučite na posvajanje. Trebate biti spremni čuti razna mišljenja o posvajanju općenito, ali i o svojim motivima. Držite um otvorenim i razmislite o svojim motivima i osjećajima prije nego 

Zaključno: 

Bez obzira na razna mišljenja i probleme, zasigurno vrijedi razmotriti posvajanje djeteta. U konačnici ništa ne može zamijeniti osjećaj kada vaša obitelj postane bogatija za još jednog člana. 

Put do posvojenja je trnovit, ali treba ostati hrabar i započeti taj proces smjelo i spremno. 

Budite pripremljeni, educirajte se i postanite obitelj koja zna sve o posvojenju. Tek ćete tada biti najbolja obitelj za svoje buduće dijete. A to je ono najvažnije. 

NAJNOVIJE!