Svatko od nas svaki dan više ili manje pogriješi. Vjerojatno ste umorni od pokušaja da se promijeniti, ali Isus vam kaže “Ja ću vas odmoriti.”
Vjerojatno ste u životu imali trenutak kada ste se osjećali preplavljeni stvarima ovoga svijeta. Život vam se činio tako teškim i bez obzira što činili, stvari jednostavno nisu išle kako treba … Možda upravo to sada prolazite.
Svi prolazimo kroz takva razdoblja, a to su dani učenja i testiranja koja vam omogućuju da ojačate u vjeri u Isusa Krista.
“Ja ću vas odmoriti”
Jedan je od najutješnijih stihova je u Evanđelju po Mateju kada Isus kaže: “Dođite k meni svi koji ste umorni i opterećeni i ja ću vas odmoriti.” Ovo je otvoreni poziv upućen onima koji su voljni doći.
Cijelo je poglavlje smješteno u vrijeme nakon što je Isus poslao učenike u misiju (Matej 11, 1). Prvo je imao interakciju s učenicima Ivana Krstitelja. Obratio se mnoštvu u vezi s Ivanom, koji je bio glasnik poslan da pripremi put Mesiji (stih 10).
Nažalost, mnogi su za vrijeme Isusova boravka na zemlji odbacili Ivana i Isusa. Ivana su nazivali opsjednutim demonima, a Isusa pijanicom. Kao rezultat ovog odbijanja, Isus izriče presudu nad nekim gradovima koji su svjedočili božanskim čudima (Matej 11, 20-24). Zatim potvrđuje svoje jedinstvo s Ocem, jasno govoreći da nitko ne može upoznati Boga osim kroz Njega. Na kraju, On nudi poziv umornima i opterećenima. Oni koji žele doći k Njemu imaju ovo obećanje: “Ja ću vas odmoriti.”
Bog vas želi, zapravo, toliko vas želi da je Isus umro na križu samo da to dokaže. Isus nije morao doći na ovu zemlju i umrijeti, ali Božja je ljubav tako velika i On je izabrao doći i pomiriti nas s Ocem.
Isus želi otkriti Oca onima koji to žele
“Umor” koji Isus spominje je rezultat uzaludnih, ljudskih napora da se dođe do Oca. Na drugom mjestu, Isus je osudio vjerske vođe svog vremena zbog stavljanja nepotrebnih tereta na ljude (Matej 23, 4; Luka 11, 46). Uz strogo pridržavanje Zakona, vjerski su vođe dodali razne vlastite tradicije (Matej 15, 3-6). Isus predstavlja bolji put, odnosno jedini pravi put. Njegov je jaram sladak i Njegovo je breme lako, za razliku od onog farizejskog.
U davna vremena jaram se stavljao na vrat dvjema životinjama koje su zajedno radile u polju. Uzimanje Isusova jarma je sjedinjenje s Njim.
PROČITAJTE: Je li Isusov jaram zaista sladak, a breme lako?
“Teret” o kojem Isus govori odnosi se na ono što Isus očekuje od svojih sljedbenika. On ima učenja i zapovijedi, ali, za razliku od teških zahtjeva farizeja, Isusov teret je lagan. Ivan to potvrđuje u 1. Ivanovoj 5, 3: “Ljubiti Boga znači obdržavati njegove zapovijedi, a njegove zapovijedi nisu teške”. Još bolje, Bog djeluje u vjerniku po Duhu kako bi postigao poslušnost (Filipljanima 2, 13).
U svjetlu učenja Božje Riječi, “odmor” koji Isus daje također podrazumijeva oslobađanje od tereta grijeha. Grijeh je rob-gospodar, a njegovo ropstvo vodi u smrt, dok poslušnost Bogu vodi u slobodu i vječni život. Kristovo nas je otkupiteljsko djelo na križu spasilo od kazne za grijeh i slomio moć grijeha u našim životima.